Rychlostní člun Blue Whale

výrobce: Čína (RCM Pelikán) [web]

Šířka modelu 255 mm
Délka modelu 920 mm
Hmotnost modelu    xxx g

 

26.6.2008

Model rychlostního člunu Blue Whale jsem dostal jako dárek. Překvapil mě a zároveň potěšil. Pokouším se sice o stavbu motorové jachty, které jako předloha posloužila jachta Sunseeker Predator 55, ale stavba postupuje víc než pomalu a její spuštění na vodu je v daleké budoucnosti. A jediný plavby schopný model je plachetnice Rona, která sice motor má, ale bez chlazení, takže o nějakém divočení a adrenalinu na hladině nemůže být řeč. A tak jsem k modelu dokoupil nezbytné vybavení, které doma ještě nebylo, a dal jsem se do dokončení modelu. Podle stránek výrobce jsem zvolil variantu Sport, a podle mého mínění se základní variantou mnoho muziky nenaděláte. "Regulace" motoru typu zapnuto/vypnuto mě odradila rovnou, myslím že zážitek z toho, jak motor a lodní šroub reagují na pohyb ovladače na vysílači, je tím hlavním, co mě na ježdění baví. Doporučovaný akumulátor pro variantu Sport je 7,2V, 3600 mAh, model s ním jezdí asi 10-15 minut. (Akumulátor používám i v buggy Phoenix ST AT-10ES, kde vydrží prakticky stejnou dobu jako v této lodi.)

Model je dodáván se zabudovaným motorem, vodním chlazením, převodovkou, hřídelí a šroubem. Je třeba osadit servo a zapojit elektroniku do připravené "vodotěsné" krabičky.

Vodotěsné je v uvozovkách záměrně, jednak těsnění víčka krabičky bylo všelijak překroucené, takže na jeho vodotěsnost bych nevstadil, a za druhé krabička byla připravena pro základní varinatu zapojení, neboli pomocí serva ovládat spínač motoru. Pro varinatu Sport nezbývá než připravené kabely demontovat a s nimi demontovat i průchodky-chráničky ve stěnách "vodotěsné" krabičky. Jak je vidět na následujícím obrázku, kabely od regulátoru jsou vyvedeny z krabičky bez utěsnění. Zajisté tu existuje možnost je zalepit např. silikonem.

Dostal jsem doporučení si vše pečlivě překontrolovat. V té chvíli jsem ještě netušil jak užitečná to byla rada. Když všechno a pečlivě, tak jsem demontoval motor a převodovku z motorového lože a provedl rozborku převodovky. A hle, najednou jsem objevil jednu matičku navíc, byla zapadlá v převodovce a jistě čekala na ten nejvhodnější okamžik, až bude loď na prostředku rybníka, že skočí mezi kolečka převodovky. Bylo to sice pár chvil navíc, ale myslím, že mi ušetřily nejen spoustu starostí, ale kdo ví, i nějaké ty korunky. Protože představa že se matka "kousne" mezi kolečka převodovky v plném záběru ...

Další věc, u které jsem si říkal, že soudruzi v Číně udělali někde chybu, je pohon lodi. Jeho konstrukce sice teoreticky umožňuje nastavovat úhel záběru lodního šroubu vzhledem k trupu lodi, ale ve skutečnosti je rozsah nastavení držáku hřídele prakticky nulový. Nastavuje se poloha celého držáku pomocí jeho uchycení na zrcadle trupu, dále se nastavuje náklon držáku. Je třeba nastavit držák hřídele lodního šroubu do takové polohy, aby se kardanová spojka točila lehce, a to se v mém případě povedlo prakticky pouze v jedné poloze. Jinak je model nejenom hlučný, ale jsou i velké ztráty výkonu projevující se na snížené maximální rychlosti.

 

8.7.2008

Ale dost kritiky a hurá k vodě. Myslím, že přes drobné "dodo" (dodělej doma) je poměr cena/výkon více než příznivý a s vlastnostmi modelu jsem naprosto spokojen. A jak model jezdí dokládají následující fotografie a zejména video.

Video z plavby (AVI, 37 sec., 1,9MB)

Aktuálně

8.10.2008
Doplněny a aktualizovány stránky EX-500

 

25.9.2008
Doplněny a aktualizovány stránky Sky Lady, Filip, Blue Whale

 

15.8.2008
Poslední let ...

 

16.6.2008
Fotky ze setkání modelářů v Písku

 

2.3.2008
Začala stavba motorové jachty Predator 55

 

19.1.2008
Nový přírůstek - truck Phoenix ST

 

29.10.2007
První plavba plachetnice Rona

 

Náměty a připomínky: webmaster