Jak já vyšívám

Přichází mi maily s dotazy, například jakou používám fixu nebo jak peru výšivky. Tak já vám to sem všechno napíšu :)

Látka: vyšívám na Aidu 14, což je 5,4 křížku na 1 cm. To asi nejradši. Ale zkusila jsem už i vyšívat na Aidu 18 (7 křížků na 1cm), na Huberta, na perličku, na len.
Než začnu vyšívat, tak vezmu látku ze sady a obšiju jí na šicím stroji nebo v ruce. U vyšívání z předlohy z časopisu si nejdřív odpočítám rozměry látky (na okraje dávám asi 6 cm) a po ustříhnutí obšiju entlovacím stehem na šicím stroji. Po obšití látku vyperu ve vlažné vodě s přídavkem dětského šamponu. Nechám okapat na ručníku přehozené přes vanu. A pak položím na ručník na žehlící prkno lícem dolů a z rubu přežehlím do sucha. Látka se srazí a taky po vyžehlení je rovná.

Rám: používám stolní rám. Držáček na bubínky už téměř nepoužívám. Látku připevňuju k rámu přišíváním. Tyčky mají dírky. Horní kraj výšivky nastavuju pevnou látkou. Konkrétně riflovinou. Je to proto, že vyšívám v dolní části rámu, a látka na kterou se vyšívá má jenom 6 cm okraje. Takže když vyšívám úplně nahoře a látku bych si nenastavila, zbytečně bych zvedala pravou ruku a rameno a hrbila bych se u vyšívání.
Látku tedy přišiju k dolní tyčce rámu, pak trochu naroluju a přišiju k horní tyčce rámu. Pak látku vypnu a z boku vypnu do stran připevněním plastových žabiček na záclony.Žabičky jsou přichycené k bočnicím rámu šicí nití.
Postup, jak vypínám látku na rám ve fotoseriálu

Nitě: Nejraději vyšívám DMC mulinkami. Ale fajn jsou i nitě ze sad Dimensions. Na Aidu 14 pokud není řečeno jinak vyšívám 2 vlákny, na Kanavu 5 třemi vlákny, jinak jak je řečeno v předloze.

Mřížka: Než vypínám látku na rám, tak si látku rozložím na stole a nakreslím na ní mřížku po desítkách. Používám na to speciální fix, který se odstraňuje po konci vyšívání namočením výšivky před samotným praním do studené vody. Než použiju fix na látku, tak ho nejdřív vyzkouším. Na okraj látky nakreslím čárku a pak kápnu kapku vody. Když zmizí, tak je to ok. Pokud nakreslíte mřížku a k výšivce se třeba 3 měsíce nedostanete, tak čáry nakreslené fixem postupně blednou.
Co používám fix, tak už nedělám tolik chyb a také nemusím křížky na sebe "nabalovat", ale lehce si najdu místo, kde můžu začít vyšívat. Na len mřížka nejde dopředu nakreslit, ale fix tam také používám, kreslím si pomocné čáry.

Korálky, kreinik: Postup tady

Obšívání: Nejprve výšivku kde chybí jenom obšívání, vyperu. A až teprve obšívám. Po obšití jenom přežehlím napařovací žehličkou. Dřív jsem obšívala a pak teprve prala, ale obšití povolilo a plandalo.

Závěrečné praní a žehlení: Když je výšivka hotová, tak jí namočím do studené vody, aby se odstranil fix. Pak do vlažné vody s přídavkem dětského šamponu. Ručně vyperu a vymáchám. Nechám okapat přes vanu na ručníku a pak přežehlím položené na ručníku do sucha. Po případném obšití jenom přežehluju z rubu napařovací žehličkou. Látku ze sad Dimensions neškrobím, protože je tuhá. Jinak látku z rubu po vyžehlení do sucha přestříkám Škrobenkou S, což je škrob na prádlo ve sprayi. A přežehlím do sucha. Pokud je výšivka s korálky, tak žehlím položené na třech froté ručnících, aby se korálky neohnuly, ale zabořily do ručníku a žehlím z rubu. Výšivku položím na rovnou podložku a nechám doschnout, případně druhý den přežehlím.

Přeprava výšivek: výšivku s obšíváním neruluju do tubusu. Přepravuju do rámařství připevněnou kolíčky ke kartonu. Pokud není obšívání, tak zaroluju do tubusu. Tubus (28 Kč délka 45 cm) se osvědčil i pro přepravu poštou. Stačí výšivku dát do tubusu, přebalit papírem, olepit izolepou a poslat.

 
Používám také lupu na bavlnu od Lanarte